Memtest z pendrive - krok po kroku

W tym poradniku opiszę w jaki sposób przygotować pendrive z programem Memtest. Może to być przydatne gdy nie posiadamy napędu CD/DVD albo nie posiadamy czystej płyty CD/DVD, aby nagrać na nią obraz ISO Memtesta.

Niniejszy poradnik powstał na przykładzie Windows 7 i pendrive EMTEC. Realizacja kroków z tego poradnika na innych systemach, np. Windows XP albo Windows Vista powinna przebiec podobnie, prawie identycznie.

Memtest86+ USB Installer

 1. Wchodzimy na stronę Memtesta http://www.memtest.org/ i przechodzimy do części Download (Pre-built & ISOs)

image_id: 4846

 1. Interesuje nas pobranie instalatora dla dysków USB - klikamy Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7) i zapisujemy plik memtest86±4.20.usb.installer.zip na dysku

image_id: 4847 image_id: 4848 image_id: 4849

 1. Otwieramy w Eksploratorze Windows lokalizację, w której zapisaliśmy memtest86±4.20.usb.installer.zip i klikamy na ten plik prawym przyciskiem myszy, wybieramy Wyodrębnij wszystkie….

image_id: 4850

 1. W oknie Wyodrębnianie folderów skompresowanych (zip), które zostanie otwarte wskazujemy lokalizację, do której ma zostać wypakowane archiwum, opcjonalnie zaznaczamy Pokaż wyodrębnione pliki po wyodrębnieniu i klikamy Wyodrębnij.

image_id: 4851

 1. Jeżeli w kreatorze wyodrębniania zaznaczyliśmy opcję Pokaż wyodrębnione pliki po wyodrębnieniu, to jesteśmy w miejscu, gdzie został wypakowany instalator Memtesta. Jeżeli nie zaznaczyliśmy tej opcji to ręcznie otwieramy lokalizację, do której został wypakowany Memtest.

image_id: 4852

 1. Wkładamy pendrive do komputera. Uruchamiamy plik Memtest86+ USB Installer

 2. W przypadku Windows Vista i Windows 7 potwierdzamy alert Kontroli Konta Użytkownika - klikamy Tak

image_id: 4856

 1. W oknie instalatora Memtest86+ 4.20 USB Installer - Setup, na ekranie Licencje Agreement akceptujemy licencję - klikamy I Agree

image_id: 4853

9.W oknie instalatora Memtest86+ 4.20 USB Installer - Setup, na ekranie Choose USB drive location na rozwijanej liście Select your USB flash drive wskazujemy literę pod jaką system widzi nasz pendrive. Opcjonalnie możemy zaznaczyć **(Recomennded) Check this box if you want to format Drive D:** . Spowoduje to, że nasz pendrive zostanie sformatowany i dane zostaną utracone**.Poradę wykonujemy na własną odpowiedzialność. Dlatego proponuję wykonanie kopii zapasowej danych z pendrive.** Gdy wszystko ustawiliśmy tak jak trzeba klikamy Create.

image_id: 4854

 1. W oknie instalatora Memtest86+ 4.20 USB Installer - Setup widzimy, że kreator przygotowuje nasz pendrive. Trwa po chwilę i kreator kończy pracę z informacją, że nasz pendrive jest gotowy i można z niego uruchomić Memtesta (Installation Done, Your Drive should be ready to boot). Klikamy Next.

image_id: 4855 image_id: 4857

 1. W oknie instalatora Memtest86+ 4.20 USB Installer - Setup, na ekranie Memtest86+ 4.20 USB Installer has completed the installation widzimy informację, że instalator zakończył pracę. Klikamy Finish.

image_id: 4858

 1. Po otworzeniu okna Komputer widzimy, że nasz pendrive jest widoczny pod nazwą MULTIBOOT i znajdują się na nim pliki Memtesta.

image_id: 4859

Ustawienia BIOS

Aby komputer został uruchomiony z pendrive trzeba na przykład ustawić kolejność bootowania urządzeń w BIOS. Opiszę w jaki sposób to zrobić na przykładzie laptopa Samsung R580 i BIOSu Phoenix Technologies Ltd.

 1. Aby wejść do ustawień BIOS podczas uruchamiania komputera naciskamy klawisz F2. W niektórych komputerach jest to klawisz Delete.

image_id: 4844

 1. W BIOS przechodzimy na kartę Boot. Po kartach poruszamy się strzałkami w prawo i w lewo. Przy pomocy strzałek w górę i w dół wybieramy Boot Device Priority i klikamy Enter.

image_id: 4842

 1. Kolejność uruchamiania urządzeń (Boot priority order) ustawiamy w ten sposób, aby USB było pierwsze. W tym celu zaznaczamy (przy pomocy strzałek w górę i w dół) pozycję gdzie jest USB i przy pomocy klawiszy F5/F6 ustawiamy kolejność bootowania - USB ma być pierwsze na liście. ja zmieniam ustawienia BIOS podczas gdy mam podłączony pendrive.

image_id: 4843

 1. Gdy wszystko ustawimy wychodzimy z BIOS z zapisaniem ustawień. W tym celu albo na ekranie gdzie można określić kolejność uruchamiania urządzeń naciskamy F10 (Save and Exit) albo naciskamy Esc (Exit) a następnie przy pomocy strzałek w górę i w dół wybieramy Exit Saving Changes i naciskamy Enter.

image_id: 4845

Teraz po zrestartowaniu komputera i włożeniu pendrive komputer powinien zostać z niego uruchomiony i powinien włączyć się Memtest.

image_id: 4841

Proszę nie sugerować się powyższą fotografią, która przedstawia Memtesta, bo sposób przeprowadzania testu zaprezentowany na niej nie jest właściwy (należy sprawdzać każdą kość pamięci osobno, a nie kilka jednocześnie). W kolejnej części poradnika opisuję prawidłowy sposób sprawdzania pamięci.

Metoda zmiany ustawień BIOS może różnić się od zaprezentowanej powyżej w zależności od wersji BIOS.

W razie problemów z wejściem i zmianą ustawień BIOS proponuję lekturę tematu Re: Format Systemu win7 i artykułu Instalacja (lub reinstalacja) Windows 7 - krok po kroku.

Nowsze BIOSy wykrywają pendrive jako dysk, jest specjalny klawisz (F2, F10, F11, ESC), który podczas uruchamiania komputera pozwala wybrać urządzenie, z którego ma zostać uruchomiony komputer. W razie problemów na przykład można spróbować usunąć pozostałe opcje związane z USB na liście kolejności urządzeń bootujących. Można spróbować wybrać USB-HDD, a jeżeli nie działa to USB-ZIP. Pomoc - instrukcja obsługi do płyty głównej albo aktualizacja BIOS. Źródło: Pen Drive Linux.

Jeżeli BIOS oferuje dedykowany klawisz, który pozwala wybrać urządzenie, z którego ma zostać uruchomiony komputer, to nie musimy zmieniać kolejności uruchamiania urządzeń w BIOS, żeby jednorazowo uruchomić komputer z pendrive, aby przetestować pamięć.

Jak sprawdzać pamięć

Trzeba pamiętać, że pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiamy w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiamy test. Potem wyjmujemy pierwszą kość pamięci i wkładamy kolejną kość pamięci i uruchamiamy test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzamy osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i wykonujemy test. Potem zamieniamy kości miejscami - ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiamy test.

Nie chcę już Memtesta, chcę z powrotem swój pendrive

Otwieramy okno Komputer, klikamy prawym przyciskiem myszy na pendrive i wybieramy opcję Formatuj.

Pozostałe

Dziękuję thecomputerguytony i dobrymprogramom, dzięki którym dowiedziałem się o autoinstalatorze Memtesta dla pendrive.

Zabraniam kopiowania poradnika bez mojej wiedzy i zgody. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy pod adresem adam9870[małpa]gmail.com.