SARS-CoV-2 i COVID-19

A po czym poznajesz jakiej to firmy? Po kolorze? A dowiedz się jakie normy musi spełniać strój ochronny by mógł być używany do ochrony przed zagrożeniami biologicznymi. Ty myślisz że dyrektor placówki medycznej jest idiotą i może wydać polecenie na zakup odzieży niezgodnej z przepisami. Nie oceniaj innych po sobie.

Jako ciekawostkę podrzucę teorię o tym, że wirus HIV przeniknął do ludzi prawdopodobnie przez skaleczenie jednego z afrykańskich plemiennych myśliwych w trakcie oprawiania małpiego mięsa w latach 30. XX wieku.

Ciekawostka:
Obecnie w Niemczech na ulicach można spotkać przeważnie osoby z ciemniejszą skórą.
Chodzą grupami lub środkiem chodnika. Nie sposób zachować od nich bezpieczną odległość.

Przypuszczam, że we Włoszech i Hiszpanii i innych krajach zachodnich jest podobnie.
Czy to nie oni są w większości roznosicielami wirusa?
Widać, że żadne zalecenia nie są przez nich respektowane.

Polska nie przyjęła imigrantów i to teraz procentuje.
Być może to fałszywa teoria.

Och, jak bardzo pasuje do tego:

Koronawirusa przyniosła do Europy biznesowa i turystyczna elita podróżujących samolotami po całym świecie. Nie obrócił się przeciwko niej żaden społeczny gniew. To oczywiście dobrze.

Gdyby przyszedł do nas razem z imigrantami z Bliskiego Wschodu, doszłoby zapewne do dantejskich scen.

1 polubienie

Możliwa. Większość z nich raczej nie identyfikuje się z państwem na którego terenie przebywa. Nie wiadomo czy zna język. Jeśli w Polsce ileś tam osób dziennie nie przestrzega domowej kwarantanny to trudno powiedzieć czy tamci nie robią tego w znacznie większej skali. Pewnie sa karani ale co im zrobią skoro i tak z reguły są na zasiłkach a Allach ich ochroni.

1 polubienie

Wreszcie są wyniki badań czy maseczka działa, czy nie:

źródło: https://medium.com/@Cancerwarrior/covid-19-why-we-should-all-wear-masks-there-is-new-scientific-rationale-280e08ceee71

Nie wiem czy wszędzie (pewnie nie), ale w wielu miejscach w aptekach maseczek nadal nie ma.

image image
image image

1 polubienie

Tu są maski.

tldr, gdzieś na 240 nie odwiedzałem wątku, na czym konkretnie stoimy :smiley: ?

Wirusy lubią chłód i wilgoć
A przeczytałeś dokładnie co na przykład pod tym pierwszym linkiem piszą.
A piszą o żywotności coronawirusa w temperaturze 22 -25 stopni przy zwykłej wilgotności (najdłużej się trzyma wg. tych badań bo 5 dni)
Drugi link dotyczy grypy.
Jeśli wilgotność względna na poziomie 40%-50% to wilgoć a chłód to 22-25 stopni to skąd ty jesteś? Z Sahary?

na początku

1 polubienie

To nie za daleko :slight_smile:

Napisze tak - czasem muszę wyjść narobić zapasu w sklepach, aptekach. Blok ma ok 30 klatek z za blokiem w prawo - zieleniak i spożywczy. W lewo za blokiem apteka i market. W lewo mam ok 500 m, w prawo niecałe 100.
Niby niedużo dla człowieczka o kulach z torbą na plecach. No i ludzie się mijają tak z półtora metra do dwóch.
Mijają kobiety świeżo i obficie odkażane chanel 5, a nawet Być może.
Jestem alergikiem i na wykąpane w perfumach mam alergię i zbiera mi się nie tylko na kichanie, a nerwica telepie, bo tak łatwo przy… kulą, bo w sklepie wpuszczą po parę osób, a taka owaka przepycha się między regałami z towarem, - pcha się jak.
Drzeć się w sklepie - Zabierzcie tą babę, bo będę kichał? Wycofajcie babę bo zdzielę kulą?
Widać - ubranie niezbyt czyste, a oblała się perfumem zaraza jedna!
Dzwonić na policję, żeby jej zrobili kwa kwa, kwarantannę? A policja też zaraza i co tam.
Jest zbyt nieciekawie…

A wiedziałem, że zaraz będziesz manipulował - a gdzie słowo “generalnie” w tym twoim cytacie? Objaśnić, co takie słowo oznacza w języku polskim?

A to pytanie czy twierdzenie? A tak pytam.

Ale fajna zagadka! A z płd. Polski jestem i w mieszkaniu mam (trudne słowo) higrometr oraz (łatwe słowo) termometr. Pierwszy pokazuje średnio 50%-65% a drugi 20-25 st.C (no dobra - w lecie miewam nawet 29st.C - pewnie wskutek ocieplania się klimatu będącego jednym z objawów destabilizacji klimatu).

Cytujesz tę lewacką szmatę?! A fe! :stuck_out_tongue:

Pier…lisz.

Akurat tzw uchodźcy poznikali z ulic i z komunikacji. Na ulicach i w komunikacji spotkasz teraz przede wszystkim Proli. Kolor skory Prola nie ma najmniejszego znaczenia. Prole ciężko pracują i należy im się szacunek.

Podczas gdy Wielka Brytania zmaga się z epidemią , brakami kadrowymi i zaopatrzeniowymi , beżowym pontoniarzom wyławianym w Dover ‘z marszu’ i na koszt brytyjskiego podatnika robi się testy na koronawirusa i wyposaża w środki ochronne.

Hmm, za oknem widzimy bankructwo neoliberalnego objaśniania świata, okazuje się, że kapitał ma narodowość, rządy mają swoje pieniądze i istnieje coś takiego jak społeczeństwo. Czyli wszystko o czym lewica mówi od bardzo dawna…

Kiedy posiłkujesz sie linkiem do przeprowadzonych badań to wypadało by przeczytać co te badania wykazały. Nie tylko tytuł. Wtedy też byś nie pisał czegoś takiego.

Tak trudno najpierw przeczytać?
Co do higrometru, to jest chyba dla ciebie nowinką skoro chcesz pokazać ze masz.

To może zamiast znowu wypisywać te nic nie znaczące ogólniki wskażesz, gdzie w tym artykule (albo najlepiej obu) wykazano, że im wyższa temperatura tym lepiej dla żywotności wirusów? Bo mam wrażenie, że dyskutuję z botem - zasób słów jest, ale logiki brak.
Dam ci kilka punktów zaczepienia z pierwszego artykułu (użyj też wykresów):

“The dried virus on smooth surfaces retained its viability for over 5 days at temperatures of 22–25°C and relative humidity of 40–50%, that is, typical air-conditioned environments. However, virus viability was rapidly lost (>3 log10) at higher temperatures and higher relative humidity (e.g., 38°C, and relative humidity of >95%). The better stability of SARS coronavirus at low temperature and low humidity environment may facilitate its transmission (…)”.
“In this study, we showed that high temperature at high relative humidity has a synergistic effect on inactivation of SARS CoV viability while lower temperatures and low humidity support prolonged survival of virus on contaminated surfaces.”.

" Further, a separate study has shown that during the epidemic, the risk of increased daily incidence of SARS was 18.18-fold higher in days with a lower air temperature than in days with a higher temperature in Hong Kong [24] and other regions [15–17]. Taken together, these observations may explain why some Asian countries in tropical area (with high temperature at high relative humidity) such as Malaysia, Indonesia, and Thailand did not have nosocomial outbreaks of SARS."

Jedyne, co się nie zgadza to wilgotność, choć to najpewniej zależy od formy transmisyjnej wirusa:

“The human coronavirus associated with the common cold was reported to remain viable only for 3 hours on environmental surfaces after drying, although it remains viable for many days in liquid suspension [13]. Parainfluenza and RSV viruses were viable after drying on surfaces for 2 and 6 hours, respectively [20, 22]. In aerosolised form, human coronavirus 229E is generally less stable in high humidity”.