Programowanie dla laika - jak zacząć


(Polski Derp) #1

Bry,

W programowaniu jestem całkowitym laikiem, a chcę "poszerzyć swoje horyzonty" o programowanie. Kilka pytań

1.Jaki program do programowania :smiley: używać?

2.Jaki język na początek wybrać?

 

To tyle.

 

Pozdrawiam,

Polski Derp

 


Różnice między C,C# a C++
(kostek135) #2

Temat pojawia się tu średnio raz na tydzień. Przeszukaj ten dział na forum.


(Rolek0) #3

:arrow: Poradnik Początkującego Programisty


(system) #4

 

Podpowiem Ci…

 

Pierw określ się co chcesz robić…

Języków jest sporo…

Niema jednego uniwersalnego. Bo znajdzie się zaraz ze 100 ludzi określających zalety i wady.

Da się rozróżnić, że jeden jest lepszy do czegoś tam… Tak to prawda ale bardziej tu chodzi o wygodę pisania czy dostępność gotowych rozwiązań.

 

Jeśli chcesz naprawdę pisać, to spróbuj 3-4 języki i pisz w tym który przypadnie Ci do gustu. Tu nie da się na siłę albo bo ten język akurat modny jest.

Nie daj się też tekstom “bo ten język ma przyszłość”, jeśli nauczysz się w miarę sprawnie ogarniać w jednym języku to bez problemu i na miękko będziesz pisać w innym.


(Jusko) #5

 

  1. IDE na początek to kwestia drugorzędna. Do Hello World i spółki nada się każde :wink:

 

  1. To zależy, co chciałbyś pisać. Jeśli myślisz o Androidzie czy sektorze Enterprise, to warto wybrać Javę i piąć się w kierunku J2EE (wysoki próg wejścia, ale jako specjalista zarobisz pieniądze). W miarę szybko programować i się nauczyć, gdzie jest bibliotek od wszystkiego, przystrajając całość w interfejs Qt lub GTK - Python. Jeśli programowanie webowe - html / css / javascript / php i frameworki. Jeśli lubisz tradycję - C++. Jak widzisz, jest sporo dróg.

 

  1. Zależy od języka. Z pewnością warto jednak spojrzeć na datę wydania :slight_smile: Dlaczego? Bo pewne rzeczy szybko się dezaktualizują - przykładowo na Allegro nadal rządzą książki programowania dla Androida 2.x.x, kiedy dawno już mamy 5.x Lizak.

 

Potrzebujesz też dużo samozaparcia - z dobrą książką przebrniesz przez materiał, raczej chodzi o chęć rzucenia tego w kąt, a będzie mnóstwo takich sytuacji. Start jest we wszystkim ciężki - trzeba po prostu pisać, pisać, pisać, a po czasie stwierdzasz, że w miarę pływasz już w temacie.


(Polski Derp) #6

Bry,

Właśnie chciałbym programować w Javie - wiadomo - Android. Stronki mnie też interesują :wink:

To jakie aktualne :smiley: książki polecacie?

 

Pozdrawiam,


(Rolek0) #7

Co do samej Javy, polecam http://hack.pl/forum/java/6263-ciekawy-kurs-java.html#post43655 oraz https://docs.oracle.com/javase/tutorial/

Na Androida nie programowałem, ale sądzę, że podstawy powinny być identyczne.

Zresztą jeśli nigdy nie programowałeś, to na początek powinieneś się nauczyć programować w ogóle :wink:


(Frankfurterium) #8

 

Nie ma co siadać do Androida bez chociażby średniej znajomości “zwykłej” (core’owej, SE, zwał ja zwał) Javy. Inaczej skończy się na bezrozumnym przeklepywaniu treści tutoriala do IDE i frustracji przy próbie zmiany czegokolwiek. 

 

Całkiem ciekawą książką na początek jest Head First Java (po polskiemu - Rusz Głową, Java). Bardzo przystępnie tłumaczy podstawy, ale należy mieć przy tym świadomość, że wydawnictwo nie obejmuje zmian z 7. i 8. wersji języka.


(Polski Derp) #9

Bry,

A taka książka? http://helion.pl/ksiazki/java-przewodnik-dla-poczatkujacych-wydanie-v-herbert-schildt,javpp5.htm#opis W miare aktualna?


(kostek135) #10

@Up


(Frankfurterium) #11

Nie czytałem, ale książka jest dosyć często polecana na branżowych blogach. Pierwszą edycję wydano kilkanaście lat temu, ale spis treści edycji piątej (do takiej prowadzi link) wygląda ok (z wyłączeniem appletów - te odpuść sobie w całości).

 

Tak więc - powinno być spoko, o ile kupisz książkę w najnowszej edycji, a Helion nie pokpił (bardziej niż zwykle) tłumaczenia.


(enedil) #12

http://harmful.cat-v.org/software/java

Sporo powodów, dla których nie warto brać Javy.


(mikolaj_s) #13

Jak się spojrzy na to co proponują w zamian (Smalltalk, Limbo) to cała ta strona od razu traci wiarygodność.


(kostek135) #14

To nie są powody tylko ładnie brzmiące, populistyczne slogany jakiś frustratów. Brak tam merytorycznych argumentów - nie przejmowałbym się tym.


(enedil) #15

A Scheme?


(Frankfurterium) #16

 

Wyszukiwarka ofert pracuj.pl

 

Hasło Java - 825 ofert pracy

Hasło Scheme - 28 ofert pracy

 

 

Ale nie przeradzajmy tego tematu w pobojowisko…


(enedil) #17

Mój ostatni post:

http://www.paulgraham.com/avg.html

http://www.paulgraham.com/iflisp.html

Pamiętaj, że Scheme jest pewną odmianą Lispa.


(Frankfurterium) #18

Wiem, przechodziłem przez zabawę Lispem. Fajne doświadczenie, może i czegoś mnie nauczyło, ale to nie Lisp mnie karmi. A z powyższych artykułów wynika głównie to, że już kilkanaście lat temu Lisp był niszowy, a jego “hakerzy” także wtedy zajmowali się wynajdywaniem wymówek, dlaczego to świat nie chce używać najlepszego narzędzia pod Słońcem. Dawniej tego słowa nie znano, ale stwierdzenia w stylu “Nie ucz się popularnego języka (Javy), tylko genialnego ale prawie nigdzie nieużywanego narzecza dla wtajemniczonych (Lisp/Scheme)” zalatują zwyczajnym hipsteryzmem.


(samonek4) #19

Można się sugerować rankingiem popularności TIOBE :

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

 

Porównanie szybkości wykonania algorytmów w różnych językach:

http://benchmarksgame.alioth.debian.org/


(mikolaj_s) #20

Dalej mówimy o egoztycznych językach. Może i w teorii wydaje się fajny. Ale to tak jak z komunizmem też w teorii fajny, ale nie sprawdza się w praktyce bo nie jest dostosowany do naszej ludzkiej rzeczywistości. Jakoś tak języki funkcyjne nie trafiają do zwykłych ludzi, a odwrotna notacja polska nie jest czymś intuicyjnym. Taki Lisp jest dobry dla poszerzenia horyzontów programisty, ale nie dla początkującego.